Lüsiin - asendamatu aminohape!

05.03.2020


Lüsiin on oluline aminohape, mida keha ei suuda ise toota. See on normaalse kasvu jaoks oluline ja seda kasutatakse karnitiini moodustamiseks, mis leidub enamikus teie keharakkudes. Lisaks aitab see transportida rasva oma rakkudesse energia põletamiseks.

Aminohape L-lüsiin on peamiselt tuntud kui herpese ravivahend, samuti sportlaste anaboolne aine, mis suurendab lihasmassi. See on vajalik lihaskiudude sünteesiks ja aitab kaasa lihaskoe moodustumisele. Nad kasutavad ka seda karnitiini aminohapete sünteesimiseks. L-lüsiinil on suurepärased omadused, mis kaitsevad viiruste eest. See ravim on seotud rasvade lagunemisega, mis annab kehale palju energiat. Rasva kasutatakse vastavalt keha vajadusele ja see toimib "kütusena". L-lüsiin on suurepärane lisand, mis aitab säilitada kõrget lämmastiku tasakaalu ja kehas tekib anaboolne keskkond.

Siin on 4 lüsiini kasulikku omadust: 

1. Suudab kaitsta ja ravida herpest, blokeerides arginiini.

Herpes või külmavill võib sageli esineneda huulel või suu nurgas. See on vedelikuga täidetud vill , mis põhjustab valu, ebamugavustunnet ja kipitust ning võib põhjustada piinlikkust. Herpes on põhjustatud herpes simplex viirusest (HSV-1), mis võib olla teie selgroos peidetud. See lööb välja stressi ajal või siis, kui immuunsüsteem on nõrgenenud. Lüsiini lisamine võib aidata vältida HSV-1 kordumist ja vähendada herpese kestust. Arvatakse, et lüsiin blokeerib teise aminohappe, mida nimetatakse arginiiniks, mida HSV-1 vajab, et paljuneda. 

2. Võib stressivastuse retseptorite blokeerimisega vähendada ärevust.

Lüsiin võib mängida olulist rolli ärevuse vähendamisel. Ühenädalane uuring, milles osales 50 tervet inimest, näitas, et 2,64 grammi lüsiini ja arginiini võtmine vähendab stressi põhjustatud ärevust ja vähendab kortisooli (stresshormooni) taset 

3. Aitab parandada kaltsiumi imendumist ja retentsiooni.

Lüsiin aitab teie kehal säilitada kaltsiumi. Arvatakse, et lüsiin parandab kaltsiumi imendumist soolestikus ja aitab neerudel säilitada mineraale. Uuring, milles osales 30 naist (15 tervet ja 15 osteoporoosihaiget), näitas, et kaltsiumi ja lüsiini lisandite kasutamine vähendab kaltsiumi kadu uriinis. Naised, kes said ainult 3 grammi kaltsiumi, suurendasid järk-järgult kaltsiumi kogust uriinis. Kuid naised, kes said ka 400 mg lüsiini, kaotasid uriinis vähem kaltsiumi. 

Lüsiin kaitsebt teie luid ja mängib samuti rolli kaltsiumi transportimisel organismis. Näiteks leiti, et lüsiin takistab kaltsiumi akumulatsiooni veresoontes rottidel. Seda tüüpi kaltsiumi sadestamine on südame-veresoonkonna haiguste riskitegur. 

4. Aitab kaasa haavade paranemisele, aidates luua kollageeni.


Haavade paranemine on keeruline protsess, mis nõuab erinevaid mineraale, vitamiine ja muid tegureid. Lüsiinil on selles protsessis otsustav roll ja ilma piisava kogusteta halveneb haavade paranemine. Lüsiin aitab kaasa haavade paranemisele. Loomsetes kudedes muutub lüsiin haava kohas aktiivsemaks ja aitab kiirendada taaskasutusprotsessi. Lüsiin on vajalik kollageeni moodustamiseks - valk, mis aitab säilitada ja struktureerida nahka ja luud. Lüsiin ise võib toimida ka sideainena, suurendades seeläbi uute rakkude arvu haavas. See võib isegi kaasa aidata uute veresoonte moodustumisele. Ühes loomkatses aitasid lüsiini ja arginiini aminohapete kombinatsioon parandada luumurdude paranemisprotsessi. Teises uuringus, milles osales 40 küülikut, leiti, et 47 mg lüsiini kehakaalu kg kohta ja 50 mg arginiini kehakaalu kg kohta parandavad oluliselt vereringet ja luude üldist paranemist. Tegelikult täheldati lüsiini ja arginiini toidetud küülikutel paranemisaja vähenemist 2 nädala võrra võrreldes kontrollrühmaga. 

Millised toidud sisaldavad lüsiini? 

Loomset päritolu tooted, nagu liha, kala ja piimatooted, sisaldavad kõige rohkem lüsiini, kuid te võite saada ka korraliku koguse taimset päritolu toodetest, nagu kartulid, avokaadod ja kaunviljad. Lüsiini soovitatakse võtta eelkõige veganitel. 

Siin on mõned suurepärased lüsiini allikad:

  • Liha: Veiseliha, kana ja lambaliha.
  • Mereannid: rannakarbid, krevetid ja austrid.
  • Kala: lõhe, tursk ja tuunikala.
  • Piimatooted: piim, juust ja jogurt.
  • Köögiviljad: kartul, paprika ja porrulauk.
  • Puuviljad: avokaadod, kuivatatud aprikoosid ja pirnid.
  • Kaunviljad: soja, oad ja kikerherned.
  • Pähklid ja seemned: Macadamia pähkel, kõrvitsaseemned ja kašupähklid.


Lüsiin laiendab veresooni, seega on see väga kasulik südame-veresoonkonna süsteemile. Ka on täheldatud, et see aminohape suurendab naiste libiidot, parandab mälu, aitab kaasa suguelundite herpese ravile, takistab ateroskleroosi, tugevdab juukseid ja muudab need paksemaks. Lüsiini kasulikkus on ilmne ka aneemia, kroonilise väsimuse sündroomi, katarakti ja kasvupeetuse korral.

Miks vajab keha lüsiini? Viimasel kümnendil on läbi viidud mitmed uuringud, mis kinnitavad aminohapete tähtsat rolli - koos vitamiinidega tugevdab L-lüsiin immuunsüsteemi, parandab tõhusust, annab jõudu ja vastupidavust. Lüsiini rahustavaid omadusi on kasutatud depressiooni, obsessiivsete seisundite, ärevuse ja hirmude likvideerimiseks. Mõned eksperdid usuvad, et aine on tõhus diabeedi, migreeni ja kurguvalu korral. Kõik naised, kes on menopausijärgses perioodis, vajavad lüsiini täiendavat tarbimist - aine on vajalik kaltsiumi imendumiseks ja selle lisamiseks luude struktuuri. L-lüsiini kasutatakse viirushaiguste kompleksravis. Paljud eksperdid soovitavad seda kasutada herpeshaiguste raviks. 

Teine oluline omadus on selle mõju laste kasvukiirusele. See on aine puudumine, mis põhjustab sageli füüsilise arengu hilinemist. Siiski ei soovitata anda lüsiini alla 12 aastastele lastele ning eelnevalt tuleks selle andmise osas nõu pidada perearstiga. 

Lüsiini kasutamise näidustused on järgmised keha seisundid:
kasvuprobleemid;
depressioon, letargia, tulemuslikkuse halvenemine;
halb immuunsus;
viirusinfektsioonid;
aneemia;
osteo-haigused;
naha ja juuste ebarahuldav seisund.

Kuna lüsiin saadakse ainult toiduga, siis selle puudumise põhjuseks on tasakaalustamata toitumine, sagedased ja ranged dieedid ja seedimisprobleemid. 
Sama probleem on täheldatud ka taimetoitlastel, kes ei söö loomset valku. 

Aminohape spordis  kulturistid ja fitnessiinimesed armastavad seda. 

Lüsiini kasutatakse laialdaselt professionaalses ja amatöörspordis. Selle abil saate lahendada mitmeid intensiivse treeningu käigus tekkinud probleeme:

  • pärast aktiivset treeningut kiire lihaste ja sidemete taastamine;
  • parandada lihaste toitumist, valmistades kõrge kvaliteediga valku;
  • tugevdada luude ja kõhrede kudesid, suurendada sidemete elastsust;
  • kiirendada tulemuste ilmnemist;
  • vabaneda täiendavatest kilodest 


Eksperdid usuvad, et aminohape ei mõjuta lihasmassi hulka, kuid tõstab märkimisväärselt sportlase tugevust ja vastupidavust.

Lüsiin neurokirurgias ja kardioloogias

Peavigastused on üsna levinud nähtus. Nad põhjustavad tõsiseid sotsiaalseid ja meditsiinilisi tagajärgi. 

Riikide parimate neurokirurgide poolt läbi viidud uuringud näitavad, et juba 5. – 7. päeval l-lüsiini manustamise alguses täheldati olulist turse vähenemist vigastustsooni ümbruses ja hematoomide resorptsiooni kiirenemist. 

Lüsiini on efektiivne ka südame-veresoonkonna haiguste juures.

Enamik südamehaigusi algavad ateroskleroosi tekkimisest, kui arterite seinad kaotavad elastsuse ja nende luumenid vähenevad minimaalselt. Probleemi lahendamiseks aitab lüsiin. Kombinatsioonis vitamiinide ja mikroelementidega lõpetab aminohape ateroskleroosi tekkimise ja algfaasis viib sageli naastude resorptsiooni.

Tähelepanu. On tõestatud, et lüsiin blokeerib osaliselt madala tihedusega lipoproteiini kahjulikke toimeid. Nad provotseerivad veresoonte ummistumist ja ateroskleroosi arengut ning põhjustavad vererõhu tõusu.

Imendumine - L-lüsiin, nagu kõik teised aminohapped, absorbeerub paremini vitamiinide, eriti C-vitamiini (askorbiinhappe), bioflavonoidide ja raua koostoimel. Samavõrd oluline on aine hea imendumine ja arginiini olemasolu.

Ohutuks peetakse päevast annust 1-3mg L-lüsiini.
Kuid tavaliselt määratakse määr individuaalselt, sõltuvalt vanusest ja tervislikust seisundist. Näiteks herpesravi raviks vajate annust, mis on veidi kõrgem kui üldtunnustatud päevane soovitus. Südamehäirete all kannatavate inimeste jaoks määratakse essentsiaalse aminohappe kogus individuaalselt.

Ärge võtke lüsiini, kui olete rase või toidate rinnaga.
Ärge andke lüsiini alla 12a lastele, pidage enne lüsiini andmist lastele perearstiga nõu. 



Allikad: 
healthycatchups.com/lizin-dlja-chego-nuzhen-organizmu.html