Gluteenitalumatus, mida tuntakse ka tsöliaakiana, on autoimmuunhaigus, mis mõjutab seedetrakti ja tekib siis, kui inimese keha reageerib gluteeni suhtes äärmiselt tundlikult. Gluteen on valk, mida leidub nisus, odras ja rukkis, ning see on toiduainetes laialdaselt esindatud. Tsöliaakia all kannatajad peavad olema äärmiselt ettevaatlikud, et vältida gluteenirikkaid toite, kuna nende tarbimine võib põhjustada mitmesuguseid ebameeldivaid sümptomeid ja tervisehäireid. Gluteenitalumatusel võib olla mitmeid sümptomeid, mis võivad varieeruda inimeseti. Tsöliaakiaga inimestel tekib pärast gluteeni söömist peensoole põletik. See kahjustab soole limaskesta ja viib toitainete halva imendumiseni. Kõige tavalisemad sümptomid hõlmavad seedehäireid ja muid probleeme seedetraktiga, nagu kõhulahtisus, kõhukinnisus, kõhuvalu ja gaasid. Lisaks võivad inimesed tunda kroonilist väsimust, liigesevalu, peavalusid ja isegi nahaprobleeme, nagu lööve või villid. |
Millal haigus esmaskordselt avaldub?
Laste eas: Gluteenitalumatus võib esmakordselt ilmneda lapseeas, tavaliselt pärast sissejuhatust tahketesse toitudesse, mis sisaldavad gluteeni sisaldavaid teravilju nagu nisu ja oder. See võib juhtuda beebidele, kes alles hakkavad tahket toitu sööma, või väikelastele, kes on olnud gluteenirikkas dieedis.
Noorukieas ja täiskasvanutel: Mõnel inimesel ei pruugi gluteenitalumatus avalduda enne noorukiea või täiskasvanueani jõudmist. See võib olla seotud keskkonnamõjude ja geneetikaga. Mõnel inimesel diagnoositakse tsöliaakia alles täiskasvanueas, kui nad on juba pikka aega kannatanud seedehäirete ja muude terviseprobleemide all.
Stressi või haiguse tulemusena: Gluteenitalumatus võib olla "magav" seisund, mis võib aktiveeruda stressi, raseduse, trauma või nakkushaiguse tagajärjel. Mõned inimesed võivad elada aastaid gluteeni sisaldavaid toite süües, ilma tõsiste sümptomiteta, kuni midagi käivitab nende immuunreaktsiooni.
Sümptomid:
Seedehäired: Kõhulahtisus, kõhukinnisus, iiveldus ja oksendamine, kõhuvalu ja krambid, gaasid.
Kaalu langus: Pikaajaline gluteenitalumatus võib põhjustada kaalu langust ja kehakaalu langust.
Väsimus ja nõrkus: Inimesed, kellel on tsöliaakia, võivad kogeda kroonilist väsimust ja üldist nõrkust.
Liigesevalu: Mõned inimesed kogevad liigesevalu ja liigesepõletikku.
Peavalud: Peavalud võivad olla üks tsöliaakia sümptomitest.
Naha probleemid: Tsöliaakia võib põhjustada nahaprobleeme, sealhulgas löövet, villide teket (dermatiit herpetiformis) ja sügelust.
Aneemia: Gluteenitalumatus võib põhjustada raua- ja vitamiinipuudulikkust, mis omakorda võib viia aneemiani.
Depressioon ja ärevus: Mõned inimesed võivad kogeda meeleoluhäireid, nagu depressioon ja ärevus.
Immuunreaktsioonid: Gluteenitalumatus on autoimmuunhaigus, mis võib põhjustada immuunreaktsiooni, mõjutades teisi kehaosi ja organeid.
Seedetrakti kahjustused: Tsöliaakia põhjustab peensoole villi kahjustust, mis omakorda võib mõjutada toitainete imendumist ja põhjustada seedetrakti probleeme.
Diagnoos:
Gluteenitalumatust diagnoositakse tavaliselt järgmiste sammude abil:
1) Sümptomite hindamine ja organismi jälgimine.
2) Füüsiline läbivaatus: Arst võib teha füüsilise läbivaatuse, et otsida võimalikke füüsilisi märke ja sümptomeid.
3) Vereanalüüs: Spetsiifilised vereanalüüsid võivad tuvastada antikehi, mis on seotud tsöliaakiaga. Kui antikehid on kõrgendatud, on see tugev viide võimalikule gluteenitalumatusele. PRIMA on loonud koduse kiirtesti, mis suudab tuvastada verest spetsiaalsed antikehad.
4) Soolebiopsia: Kui vereanalüüsid näitavad gluteenitalumatust, võib arst teha soolebiopsia, et kinnitada diagnoos. Biopsia käigus võetakse väike proov soole limaskestast ja uuritakse seda mikroskoobi all.
Kuigi tsöliaakia on gluteenitalumatuse kõige raskem vorm, võib 0,5–13% inimestest olla ka mittetsöliaakia gluteenitundlikkus , mis on kergem gluteeniga seotud haigus.
Tsöliaakia võib põhjustada mitmeid tõsiseid terviseprobleeme, kui seda ei diagnoosita ega ravita õigeaegselt. Siin on mõned võimalikud tagajärjed, mida tsöliaakia võib kaasa tuua:
-
Soolekahjustus: Tsöliaakia põhjustab peensooles villide kahjustusi. Need villid on olulised toitainete imendumiseks. Kui villid on kahjustatud, väheneb toitainete imendumine, mis võib viia toitainete puuduseni ja sellega kaasnevate terviseprobleemideni.
-
Aneemia: Tsöliaakia võib põhjustada raua, folaadi ja B12-vitamiini imendumisprobleeme, mis võib viia aneemiani. Aneemia sümptomiteks on väsimus, kahvatus ja nõrkus.
-
Osteoporoos: Tsöliaakia võib mõjutada kaltsiumi ja D-vitamiini imendumist, mis omakorda võib nõrgendada luusid ja suurendada osteoporoosi riski.
-
Neuroloogilised häired: Mõned tsöliaakia juhtumid võivad põhjustada neuroloogilisi sümptomeid, sealhulgas tasakaaluhäireid, peavalusid ja isegi epilepsiat.
-
Infertiilsus: Tsöliaakia võib mõjutada hormoone ja viljakust, mis võib põhjustada viljatust või raskusi rasestumisel.
-
Lapse arenguhäired: Kui tsöliaakiat ei diagnoosita ega ravita lastel, võib see mõjutada nende kasvu ja arengut.
-
Vähirisk: Tsöliaakia põhjustab pikaajalist seedetrakti põletikku, mis suurendab riski teatud vähivormide, eriti soolevähi ja lümfisõlmede lümfoomide tekkeks.
-
Teiste autoimmuunhaiguste suurenenud risk: Inimestel, kellel on tsöliaakia, on suurem risk ka teiste autoimmuunhaiguste, näiteks diabeedi, kilpnäärme häirete ja reumatoidartriidi tekkeks.
Õigeaegne diagnoos ja gluteenivaba dieedi järgimine on olulised tsöliaakia tüsistuste vältimiseks ja sümptomite leevendamiseks. Dieedi hoolikas järgimine aitab parandada peensoole villide seisundit ja taastada normaalne toitainete imendumine.
Elustiilinõuanded:
Kui inimesel diagnoositakse gluteenitalumatus, tuleb neil teha olulisi muudatusi oma igapäevases elustiilis ja toitumises:
Gluteenivaba dieet: Gluteenitalumatuse korral tuleb vältida nisu, otra ja rukist sisaldavaid toite. Õnneks on turul saadaval palju gluteenivabu tooteid, mis võimaldavad inimestel nautida erinevaid toite.
1. Toitaineterikas toitumine: Kuna gluteenitalumus võib piirata mõningate toitainete imendumist, on oluline tagada, et toitumine oleks mitmekülgne ja toitaineterikas. See võib hõlmata puu- ja köögiviljade, tailiha, kala ja gluteenivabade teraviljade lisamist toiduvalikusse.
2. Ettevaatlik ostlemine: Toitudes väljaspool kodu, tuleb olla ettevaatlik ja uurida menüüd või küsida kelnerilt gluteenivabade võimaluste kohta.
Gluteenivaba dieet hõlmab toiduainete vältimist, mis sisaldavad nisu, otra, rukist ja nende ristandide, kuna need sisaldavad gluteeni.
Siin on mõned näited gluteenivabadest toiduainetest ja toiduainegruppidest:
Gluteenivabad teraviljad ja jahutooted: Riis, maisejahu, tatrajahu, kaerahelbed (kindlad, gluteenivabad), hirss, amarant, quinoa, gluteenivabad pastad, gluteenivabad jahud (näiteks riisijahu, kartulijahu).
Viljad ja köögiviljad: Enamik puuvilju ja köögivilju on gluteenivabad. Neid võib tarbida vabalt.
Liha ja kala: Värske liha ja kala ilma marinaadideta ning lisaaineteta on gluteenivabad.
Ettevaatlik tuleks olla valmisvorstide, singi ja hakklihaga, kuna need võivad sisaldada lisatud gluteeni sisaldavaid koostisosi.
Munad: Munad on gluteenivabad ja sobivad paljudesse dieettoidu valmistamiseks.
Piimatooted: Enamik piimatooteid on gluteenivabad, sealhulgas piim, juust, jogurt ja või.
Siiski tuleks ettevaatlik olla mõnede maitsestatud jogurtite ja valmis kastmetega, kuna need võivad sisaldada gluteeni.
Pähklid ja seemned: Pähklid ja seemned, nagu mandlid, pähklid, päevalilleseemned ja kõrvitsaseemned, on gluteenivabad ja sobivad suurepäraselt suupisteteks või salatite lisandiks.
Gluteenivabad teraviljatooted: Paljud tootjad toodavad spetsiaalselt gluteenivabu teraviljatooteid, näiteks helbeid ja leiba.
Pudrud: Kaerapudru on saadaval gluteenivabana, kui see on valmistatud gluteenivabast kaerahelbest.
Kartulid ja bataadid: Kartulid ja bataadid on gluteenivabad ja neid saab valmistada erinevates vormides, näiteks kartulipudruna, friikartulitena jne.
Gluteenivabad suhkruasendajad ja vürtsid: Enamik suhkruasendajaid ja maitseaineid on gluteenivabad.
Oluline on märkida, et toidutöötlemise ajal võib toodetesse lisada gluteeni sisaldavaid koostisosi, seega on oluline hoolikalt lugeda toiduainete etikette. Samuti on restoranis süües soovitatav küsida kelnerilt gluteenivabade valikute kohta ja veenduda, et teie toit valmistatakse gluteenivabas keskkonnas, et vältida ristsaastumist.
Kiirtestid.ee & AI